Chudnutie, ako na to?
admin Posted on 8:22 am

Chudnutie, ako na to?

Necelá polovica populácie trpí nadváhou resp. obezitou. V celosvetovom merítku umiera na obezitu viac ľudí ako na hlad. Preto byť chudý neznamená byť iba pekný, tak ako to vníma poväčšina ľudí, ale znamená to byť najmä zdravý. So zdravým prichádza ruka v ruke spokojnosť a mentálny kľud. Ako teda na zdravý životný štýl, ktorý bude tvorený peknou postavou, ale aj zdravým? Odpovieme si v nasledujúcich riadkoch.

Chudnutiu vládne mnoho mýtou

Mnoho ľudí odrádza chudnutie  kvôli nedostatku informácii alebo ak aj informácie majú tak sú to nepravdy, ktoré sa neopierajú o fakty. Preto mnoho obéznych ľudí skončí s chudnutím ešte skôr ako vôbec začalo a ostávajú tak v nekonečnej špirále nezdravého jedla a leňošenia z čoho plynú depresie a tieto depresie majú ďalej za následok neskoré vyjedanie chladničky s pochutinami a nezdravými pokrmami.

Mýtus extrémnych diét

Ak máte chudnutie spojené s hladovaním a prijímaním iba zeleniny pripravenej na pare s pohárom čistej vody ste na omyle. Chudnutie nie je o hladovaní , dlhodobo by hladovať alebo prijímať extrémne nízke dávky kalórii nik nevydržal a nasledoval by masívny jojo efekt. Preto sa hladovky a extrémne diéty neodporúčajú a vôbec nie sú vhodným a zdravým spôsobom zhodenia nadbytočných kíl.

Mýtus zázračných potravín

Ďalším mýtusom sú potraviny ak super špeciálna zelená káva a pod. Ziskuchtiví obchodníci sa Vám snažia nahovoriť , že práve tne ich produkt je najlepšia vec na svete ako rýchlo a bezbolestne schudnúť a to bez toho, aby ste museli upraviť jedálniček alebo obmedziť prísun nezdravých potravín. Čerešničkou na torte je, že k cieľu vysnívanej postavy sa je možné dostať  bez akéhokoľvek pohybu. Bohužiaľ, takto to nefunguje a pravdepodobne ani nikdy nebude.

Princípy jednoduchého chudnutia

Chudnutie môže byť bezbolestné a bez trápenia. Nie je to však proces na pár dní alebo týždňov. Treba zaviesť zmeny a dodržiavať ich dlhodobo. Pre potešenie je však možné občasné zavedenie cheat day, počas ktorého si doprajeme nezdravé jedlá.

Príjem a výdaj kalórii

Alfa o omega chudnutia je kalorický deficit. To znamená, že musíme vydať resp. spáliť viac kalórii ako prijmeme. Zo začiatku môže byť počítanie kalórii otravné tak ako aj výdaj. Netreba sa toho báť. Na začiatok odporúčame niektorú z tisícok voľne dostupných mobilných aplikácii s databázou jedál, pri ktorých si nájdete aj počet kalórii, ktoré skrývajú. Časom získate prirodzený odhad kalorického množstva v potravinách a jedlách bez toho, aby ste sa museli pozerať do tabuliek. Ku kalorickému výdaju je nutné započítať aj bazálny metabolizmus. Ten je individuálny no všeobecne platí, že muži za deň spália viac ako ženy. Samozrejme bazálny metabolizmus ťažko pokryje náš denný príjem kCal. Preto je vhodné pridať fyzické aktivity. Priemerný hodinový tréning nám pomôže spáliť 300kCal. Minimum čo môžete pre svoje zdravie urobiť je denne prejsť aspoň 10 000 krokov, aby ste si udržali kardiovaskulárny systém v pohode. Ak nemáte krokomer v mobile či smart hodinkách resp. náramku rovná sa to približne polhodine chôdze.

Pitný režim

Hneď na úvod je dôležité si povedať , že je nutné vyradiť všetky sladené nápoje na štýl Coca Cola, Fanta, Sprite. Výnimkou nie sú ani ochutené minerálky. Hoc nie sú sladké ako kofola aj tak obsahujú veľké množstvo cukrov. Naučte sa piť čistú vodu. Po prechode zo sladkých vôd môžete mať pocit, že z čistej vody sa nedokážete dostatočne napiť a uhasiť ňou smäd. Dajte tomu čas. Vypite denne aspoň 2 litre vody, v horúcich dňoch alebo pri vysokej aktivite aj 3-4 litre.

Pridať môžete kávu, ktorá podporuje metabolizmus. Bavíme sa o kvalitnej zrnkovej káve a to bez cukru. Zaradiť do svojho pitného režimu môžete aj zelený čaj, ktorý obsahuje tak ako aj káva, kopec antioxidantov. Prípustné sú aj iné čaje no bez sladidla. Taktiež sa vyhnite alkoholu. Poldecák vodky obsahuje cca 100 kCal a veľké pivo 200 kCal. Čím je viac alkohol farebný a sladší tým viac cukru obsahuje. Ak už budete mať chuť pri nejakej oslave dať si niečo do nosa voľte červené víno. Zo všetkého alkoholového zla je to asi najlepšia voľba. Samozrejme v primeranom množstve.

Čo pri chudnutí jesť

Ako sme už naznačili v predchádzajúcej kapitole určite sa vyhnite cukrom všetkého druhu. Zamerajte sa na zdravé tuky a komplexné sacharidy, myslite aj na dostatočný príjem bielkovín. Pečivo voľte iba celozrnné. Olej olivový alebo kokosový. Mäso ideálne hydina alebo kuracie čím menej mastné. Základom je kopec zeleniny a ovocia.

Aké diéty sú najlepšie

Na svete jestvuje toľko typov diét, žeby ich nebolo možné ani zrátať. Vo všeobecnosti sa určite vyhnite tým drastickým a extrémnym diétam. Po nich budete iba frustrovaný, vyčerpaná a hlavne bez zmenenej váhy. Vyhľadávajte vyvážané a dlhodobé diéty. Najznámejšími sú keto diéta, paleo diéta, bielkovinová diéta, Atkinsová atď. Je na Vás, ktorá Vám bude najviac vyhovovať. Chce to len trpezlivosť a uvedomiť si, že chudnutie nie je šprint ale maratón. Výsledok bude však určite stáť za to a to ako po fyzickej tak aj po duševnej stránke. Zmeňte svoj život k lepšiemu. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *